Enerjik ve Mutlu Bir Köpek için 4 Önemli Kriter

Evcil dostunuzu seviyorsanız onların her zaman sağlıklı ve neşeli olmaları için her şeyi yapmak isteyeceğinizden şüphemiz yok! Bu yazımızın temel hatlarıyla konusu onların hem zihinsel hem de fiziksel açıdan sağlıklı kalmalarına yönelik neler yapabileceğinize dair olacaktır.

Enerji Dolu ve Sağlıklı Bir Köpek

Yaşamınızı bir köpekle paylaşmanız demek onların aileye katılmış bir birey ve ömür boyu ufak bir çocuk edasıyla size bağımlı varlıklar olduklarını göz ardı etmemenizi gerektirir. Fiziksel açıdan sağlıklı olmasının yanında zihinsel açıdan da bunu sağlamanız yavru halinden yaşlanana kadar kaliteli bir hayat sürmesini sağlayacaktır. Köpeklerin sadece mamasını suyunu vermek onların sağlığını ve yaşam kalitesini yükseltmeniz açısından tek başına yeterli gelmeyecektir. Gelin madde madde nasıl bu durumu zirveye çıkarabilirsiniz görelim!

  • Eğitim Şart

En azından temel ve basit kuralları öğreterek eğitiminin başlangıcını yapmanız önemlidir. Olumlu pekiştirme yani başarılı hareketlerinden sonra onları ödüllendirerek bunu oturtmanız hem hızlı hem de kısa sürecektir. Ayrıca sade ve basit kelimeler kullanarak diğer aile bireylerinin de evcil dostunuzun kafasını karıştırmadan kullanabileceğini komutlar kullanmasını sağlayın. Sizinle bu komutlar sonrası daha rahat iletişim kurabilecek olan köpeğinizin zihinsel açıdan problem yaşamasının önüne geçebileceksiniz.

  • Veteriner Kontrolleri ve Aşılar

Aylık ve yıllık kontrollerinin yanında aşı takvimini takip etmeniz önemlidir. Ayrıca tüm bunların yanında rutin olarak iç ve dış parazitlerini yaptırmanız hem sizin hem de onun sağlığı için önemlidir. Hastalandığından şüphelendiğinizde ya da rutin hareketlerinde değişim gördüğünüzde de bu konuda tavsiye ve sağlık kontrolüne gidebileceğiniz bir veterinerle iletişim halinde olmanız da önemlidir.

  • Bol Bol Aktivite ve Oyuncaklar

Egzersiz ve yürüyüşler köpeklerin yaşamlarında olmazsa olmazlar arasındadır. Onlara kedi muamelesi yapmaya çalışmayın. Gezmek farklı kokular almak koşmak en temel ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Bu durum fiziksel açıdan gelişimlerini ve sağlıklarını korurken zihinsel açıdan da rahatlamalarına yardımcı olmaktadır. Soğuk ve yağmurlu zamanlarda dışarı çıkmak veya park gezileri yapma olanağınız bulunmuyorsa onun seveceği tarzda köpek oyuncakları alarak en azından ağız ve çene sağlığı açısından ısırma ve kemirme ihtiyacını giderebilirsiniz.

  • Doğru ve Kaliteli Mama Seçimi

Bu maddeden anlatmak istediğimiz en pahalı ve kaliteli mama demek değildir. Bunun aksine ona uygun ve bütçeniz doğrultusunda en kaliteli mamayı sunmanız olmalıdır. Yaşına ırkına ve boyutuna uygun bir mama ve besin değerlerinden emin olacağınız bir marka seçimi onu birçok rahatsızlığa karşı korurken mutlu ve sağlıklı bir yaşamın da kapısını aralayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir