Çocuklarda Köpek Korkusu Nasıl Kontrol Edilir?

Birçok çocuğun köpeğin cinsine ya da büyüklüğüne bağlı olmaksızın çok sık görülen bir durumdur. Sevimli ya da tatlı bir köpek olması fark etmeksizin her türlü köpekten korkan çocukların ebeveyni olarak bizleri üzse de onların hayvanlarla dost olması ve ileride çok iyi bir hayvan sever olabilmesi adına onları köpekleri gerekli kontroller neticesinde teşvik etmeniz kalıcı şekilde köpeklerden korkmalarının önüne geçecektir.

Ebeveynlerin bu konuda daha derin yaralar açmadan onlara köpek sevgisi aşılamak ve korkularını sonlandırmak için yardımcı olmaları gerekmektedir. Böyle büyüyen çocukların travmatik bir olay yaşasın yaşamasın ilerde de köpek korkusu artarak devam edecektir. Tam olarak korkuya iten sebepleri ve ortada bir fobi oluşup oluşmadığını iyi anlamanız gerekmektedir.

Köpek Fobisi ve Köpek Korkusu Arasındaki İnce Çizgi

Korku çok daha kolay ve üstesinden gelinebilir bir durumdur. Küçükken ya da siz farkında olmadan yaşadığı kötü ve üzücü bir tecrübe onun köpeklerden korkmasını sağlayacak duygular beslemesine yol açmaktadır. Köpeklerin sevmesine rağmen korkuyor olmasının üzerine gitmek çok daha kolay ve çözüme kavuşturulabilir bir durumdur. Fobi ise hiçbir tecrübe ya da temas kurulmamasına rağmen bilinçaltında oluşturulan köpekleri görünce korkudan titremeye kadar götürebilecek bir olgudur. Fiziksel temasa dahi gerek duyulmadan oluşabilecek köpek fobisi resimlerden videolardan ve hatta köpeğin isminden dahi oluşabilir.

Çocukların Köpek Korkusunun Üstesinden Gelmek

Eğer ağır bir köpek fobisi var ise mutlaka profesyonel bir destek almanız en uygun adım olacaktır. Korkusunu yenmesi adına çocuğunuzun yanında olup aslında korkularının boş olduğu duygusunu yerleştirmeniz gerekiyor.

Onları zorlamak ve köpeğe doğru istemsizce yaklaştırmak korkularını daha da körükleyecektir. Ayrıca köpek korkusunu yenmesinde çok daha ufak ve sakin karakterli köpekler üzerinde sevme ve yakınlaşma denemeleri yapmak sizi olumlu sonuca götürmeye bir adım daha yaklaştıracaktır. Aksi taktirde işlerin daha da kötüleşmesine neden olabilirsiniz.

Onların bilinçaltını etkilemek ve köpeklerle bir yakınlık kurmak için köpeklerin olduğu videolar izlemek köpekli oyuncaklar hediye etmek bu korkuyu yenme sürecinizde elinizi fazlasıyla güçlendirecek ve çocuklarımızın korkuyu yenmesi konusunda daha rahat adım atmasını sağlayacaktır. Kötü bir tecrübe yaşamamalarına rağmen köpeklerin adeta bir korku objesi olarak görmelerinin en temel nedeni bilinçaltlarında oluşturdukları korku mekanizmasıdır.

Köpek sahiplenme gibi bir düşünceniz var ise bu korkunun üzerinden gelmeden asla böyle bir şeye girişmeyin. Aksi taktirde yeni evcil dostunuz ve çocuğunuz arasında kalabilirsiniz. Ve korku dışında çocukların yaşayacağı başka davranışsal sorunları da istemeden de olsa tetikleyebilirsiniz.

Çocuklarınızla köpeğe yaklaşma ve nasıl temas edebileceğini gösterin. Köpeklerin yaptıkları hareketlerin ne anlama geldiğini tek tek anlatın. Köpekler çabuk heyecanlanan ve sevgi bekleyen hayvanlar olmalarından ötürü sizi yalamaya kalkmasının ya da üzerinize atlamaya çalışmasının sevgi belirtisi olduğunu tane tane anlatın. Korkularının yersiz ve boşa olduğunu yaşayarak öğrenebileceği bir ortam kurmaya çalışın. Ve mümkünse tüm bunları sakin karakterde bir yavru köpekle denemeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir