Apartmanda ve Evde Beslenebilecek Köpek Cinsleri

Gönül ister ki tüm köpekler, gün boyu diledikleri gibi koşup oynayabilecekleri, enerjilerini rahat boşaltabilecekleri güzel bir bahçeye sahip olsunlar. Fakat şehir yaşamında bu her zaman mümkün olmamaktadır. Peki, insanlık tarihinde çok uzun yıllardan bu yana insanoğlunun en yakın tüylü dostu olmayı başaran köpeklerden, sırf bahçe olmaması nedeniyle vaz mı geçeceğiz? Elbette ki, hayır. Bu durumda yapmak gereken çok basit. Ev yaşamına, apartman hayatına kolay uyum sağlayabilen cinsleri ev arkadaşımız olarak seçmek.

Köpek sahiplenmek isteyen kişiler için tercih edecekleri cinsin yabancılar ile ilişkisi, çocuklar ile ilişkisi, bakım güçlüğü, varsa evdeki diğer hayvanlar ile anlaşıp anlaşamayacağı, egzersiz ihtiyacı gibi özellikleri büyük önem taşımaktadır. Bir köpekte karar kılmadan önce ırkın özelliklerini araştırıp uzmanlar tarafından tavsiye edilen evde yaşamaya uygun köpekleri seçmek doğru bir karar olmaktadır.

Evde Bakılabilecek Köpek Cinsleri

Evde bakımı yapılacak köpekler denildiğinde akıllara cüsse olarak ufak tefek, günlük hareket ihtiyacı fazla olmayan, neredeyse hiç havlamayan, tüy dökme problemi en az seviyede olan, insan ilişkileri kuvvetli, cana yakın köpek ırkları gelmektedir. Bir yere kadar bu tez doğru kabul edilebilmektedir. Fakat apartman yaşamına doğru bir bakım ile rahatlıkla ayak uydurabilen iri cüsseli ve çok hareketli köpekler de bulunmaktadır.

Golden Retriever Köpek Cinsi

Büyük boy ve cana yakın köpek sevenlerin ve apartmanda bakımını üstlenmek isteyenlerin ilk aklına gelen cinstir. Güleç suratları, yerinde duramayan kıpır kıpır halleri, cana yakınlığı ve oyunbazlığı ile kısa sürede onunla yaşam bir karnavala dönüşebilmektedir.

Büyük boy ırklardan olması sebebiyle ilk bakışta göz korkutan ve “acaba evde nasıl olur” diye düşünmeden edemeyeceğiniz Golden Retriever, birçok kişinin tercih ettiği bir cinstir. Bakımı esnasında yapmanız gereken tek şey ise günlük hareket ihtiyacını oyunla, parklarda bahçelerde koşturarak karşılamak. Gerekli derecede yorulan Golden cinsi bir köpek, evde en uysal halini takınacağından rahatlıkla bakımı yapılması mümkündür.

Beagle

Evde bakılacak köpekler kategorisinde en çok tercih edilen cinslerden biri, Beagle. Tarzı grubunda yer alan bu cins köpeklere aşık olmanız için onun bir kuyruk sallaması yeterli. Köpek cinsleri arasında kuyruk sallaması ile ünlenen Beagle cinsi apartmanda beslemeyi düşünüyorsanız onu uzun süre yalnız bırakmamaya, başka hayvanlarınız varsa yavru iken sahiplenmeye, yeterli hareket alanı oluşturmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca kısa tüylere sahip olmasından dolayı orta seviyeli bir tüy dökme sorunu yaşanabileceği gibi aynı zamanda haftada 1 – 2 fırçalama tüy bakımı için yeterli olmaktadır.

Kaniş Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Küçük ırk köpek sahiplenmek isteyen kişilerin ilk tercihi Kanişler olmaktadır. Türkiye geneline bakıldığı zamanda en fazla ev köpeği olarak tercih edilen ırklar arasında yer almaktadır. Süslü görünümleri, albenilerini çoğaltan kanişlerin en büyük sorunu, havlama problemidir. Ancak bu soruna karşı eğitim almaya uygun bir yapıya sahiptirler.

Eğitime yatkın bir ırk olmasından dolayı kısa süre içerisinde hem apartman ortamında yaşamaya hem de komutlarınıza uyum sağlamaktadır. Sahibine çok düşkün olan bu ırk, yabancılara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilmektedir. Fakat bu sorun küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirme ile aşılabilmektedir.

Amerikan Cocker Köpeği

Türkiye’de en fazla görülen cinslerin arasında yer alan Amerikan Cocker cinsi köpekler de ev yaşamına uyum sağlamaya yatkınlıkları ile bilinmektedir. Apartman yaşamında sıklıkla beslenen bu cins köpeklerin günlük egzersizlerinin aksatılmadan yaptırılması gerekmektedir. Ava yatkın köpekler olmasından dolayı günlük egzersiz, hareket ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır.

Avustralya Terrier Köpek Cinsi

Zeki ve uyanık halleri ile bilinen bu cins köpeklerin tek sorunu “uzun tüyleri” olarak görülmektedir. Bahçe yaşamına uygun olmayan, insanlar ile aynı ortamı paylaşmaya yatkın Avustralya Terrier cinsi köpekler, ev ve apartman yaşamına kısa sürede uyum sağlamaktadır. Kıskanç bir yapıya sahip olmasından dolayı yabancılar ile anlaşamayan bu ırk çok havlayan köpekler arasında yer aldığı da unutulmamalıdır.

Çabuk yorulmayan Avustralya Terrierleri günlük olarak iyi bir egzersiz programına ihtiyaç duymaktadır. En azından ev içerisinde büyük bir odada hareket özgürlüğü tanınması gerekmektedir.

Pug Köpek Cinsi

Buldogları andıran Puglar sevecen halleri ile sahiplerine oldukça sağdık bir ırk olarak tanınmaktadır. Küçük ırklar arasında yer almasından dolayı apartman yaşamında besleyen sayısı oldukça fazladır. Yaramazlıkları ile sizleri şaşkına çevirecek Pugların ev içerisinde bazen kazalara yol açması kaçınılmazdır. Bu konuda eğitim almaya yatkın olan Puglar, sert cezalar karşısında sahiplerine küserek tavırlarını ortaya koymaktadır.

Bekçi köpeği olarak da uygun görülen bu cins köpekler, fazla havlamadığından dolayı apartman hayatında daha kolay bir bakıma sahip olmaktadır. Hem ev hem bahçede bakılabilen Puglar oyuncu yapılarından dolayı gün içerisinde çeşitli oyunlar oynamak isteyebilmektedir. Çok soğuk ve çok sıcak havalarda kontrollü bir şekilde dışarı çıkarmanız gereken bu cinsi, güzel bir bahçe veya doyasıya oynayabileceği balkon, teras, oda gibi bir alan mutlu edecektir.

Kısa tüylü bir yapıya sahip olmasından dolayı gerek görülmediği durumlar dışında yıkanmaması tavsiye edilmektedir. Temizliği için kuru köpek şampuanları yeterli olmaktadır. Aynı zamanda kısa tüyleri nedeniyle çok tüy dökme problemi de yaşanmamaktadır.

Maltese Köpek Cinsi

Kedi – köpek tüyüne karşı alerjisi olanların dahi besleyebileceği bu cins köpekler çok az miktarlarda tüy dökme sorunu yaşadığından rahat bakımı olan bir ırktır. Sevecen görünüşleri ile insanın içini ısıtan Maltese cinsi köpekler aynı zamanda oldukça da arkadaş canlısı, iyi huylu köpekler olmasından dolayı apartmanda kolaylıkla beslenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir